Duży pożar gospodarstwa agroturystycznego w Rzędzinach


21 lipca o godz. 19.14 do stanowiska kierowania wpłynęła informacja o pożarze stodoły na terenie gospodarstwa agroturystycznego w Rzędzinach (gm. Dobra).

Na miejsce zadysponowano 5 zastępów gaśniczych, w tym cysternę z wodą. Po przybyciu na miejsce zdarzenia strażacy z OSP w Dobrej, zastali w pełni rozwinięty pożar podpiwniczonej stodoły oraz objęte płomieniami pobliskie trzy budynki mieszkalne. Przed przybyciem pierwszego zastępu 9 osób samodzielnie ewakuowało się z zagrożonych obiektów.

W pierwszej fazie działań podano prąd wody w obronie na najbardziej zagrożony pożarem budynek mieszkalny. Przybywające kolejno zastępy prowadziły działania w natarciu, na palące się budynki mieszkalne, stodołę i objęte pożarem, nagromadzone w pobliżu materiały palne, w tym sprzęt rolniczy. Ze względu na znaczne potrzeby w zaopatrzeniu w wodę do gaszenia pożaru zadysponowano dodatkowe siły i środki oraz cysternę z terenu Szczecina. Dodatkowo utworzono punkt czerpania wody z naturalnego zbiornika wodnego położonego w pobliskiej miejscowości. Teren akcji, ze względu na jej rozmiar i dużą powierzchnię pożaru, którą oszacowano na 700 mzostał podzielony na 3 odcinki bojowe.

W wyniku działania pożaru nie było osób poszkodowanych, natomiast całkowitemu zniszczeniu uległa część nadziemna podpiwniczonej stodoły, a w znacznym stopniu trzy budynki mieszkalne. Ponadto uszkodzona została część maszyn rolniczych i składowane materiały budowlane.

W akcji uczestniczyło łącznie w 13 zastępów straży pożarnej (5 z JRG w Policach, 2. z JRG ze Szczecina, 2. z OSP w Dobrej, 1. z OSP w Wołczkowie, 1. z OSP w Policach, 1. z OSP w Tanowie i 1. z OSP w Tatyni) i 46 strażaków, w tym grupa operacyjna z Komendy Wojewódzkiej PSP w Szczecinie.

Na czas trwania akcji, ze względu na zaangażowanie znacznych sił i środków z terenu powiatu do JRG Police na zabezpieczenie obszaru chronionego zadysponowano zastęp z OSP w Trzebieży.Galeria zdjęć:

:: Copyright (c) 2008-2020 :: Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Szczecinie :: projekt i wykonanie: PaweÅ‚ PacaÅ‚a :: powered by: ppPORTAL ::