KP PSP Kołobrzeg


Uroczyste wręczenie odznaczeń państwowych w Pałacu Prezydenckim.

W środę, 21 listopada br., w Pałacu Prezydenckim w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia Krzyży Zasługi za Dzielność oraz Medali za Ofiarność i Odwagę. Wśród wyróżnionych znalazł się również st. sekc. Łukasz Jakimiec, strażak z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kołobrzegu, który z rąk Prezydenta RP Andrzeja Dudy otrzymał Medal za Ofiarność i Odwagę w Obronie Życia i Mienia.

– Dopóki człowiek gotów jest bezinteresownie rzucić się na pomoc drugiemu człowiekowi, nawet ryzykując życie, to znaczy, że są ludzie zdolni tworzyć wspólnotę. To jest właśnie największe poświęcenie – nieść bezinteresowną pomoc drugiemu, często z narażeniem życia – mówił Prezydent Andrzej Duda, wręczając odznaczenia zasłużonym w ratowaniu życia i mienia

Medal ten jest  nagrodą dla osób, które z narażeniem własnego życia lub zdrowia ratują inne życie ludzkie lub mienie. St. sekc. Łukasz Jakimiec jest pierwszym strażakiem w historii KP PSP w Kołobrzegu, który odebrał tak cenne odznaczenie państwowe. W straży pożarnej pracuje od 2011 roku.

Pod koniec października 2017 roku, przejeżdżając swoim autem koło budynku poczty w Kołobrzegu przy ul. Armii Krajowej, Łukasz zauważył leżącego na ziemi starszego mężczyznę. Bez zastanowienia, wykorzystując swoją wiedzę i umiejętności, ruszył z pierwszą pomocą.  Po wstępnym zbadaniu okazało się, że u nieprzytomnego mężczyzny doszło do zatrzymania podstawowych funkcji życiowych.  Do momentu przybycia Zespołu Ratownictwa Medycznego st. sekc. Łukasz Jakimiec prowadził tzw. resuscytację krążeniowo-oddechową. Dzięki uciskaniu klatki piersiowej i wykonywaniu oddechów ratowniczych udało mu się doprowadzić do częściowego przywrócenia oddechu i krążenia u mężczyzny. Jak się później okazało czynności te uratowały poszkodowanemu życie.

Wielkie gratulacje!

Opracowanie: asp. sztab. Sławomir Stankiewicz

Zdjęcia: archiwum KP PSP w Kołobrzegu       Galeria zdjęć:

:: Copyright (c) 2008-2019 :: Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Szczecinie :: projekt i wykonanie: Paweł Pacała :: powered by: ppPORTAL ::