Powiat drawsko: Groźny pożar na terenie poligonu drawskiego!


Z pożarem walczyło 10 zastępów straży pożarnej...

W dniu 7 sierpnia 2018 roku o godz. 12.03 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w drawsku Pomorskim wpłynęło zgłoszenie o pożarze pasa ćwiczeń taktycznych Góra Hetmańska na terenie Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych Drawsko.

Na miejsce zdarzenia niezwłocznie zadysponowane zostały siły i środki służb ratowniczych.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia stwierdzono, że pali się trawa, wrzosy i żarnowce na terenie pasa ćwiczeń taktycznych, na którym prowadzone były ćwiczenia wojsk NATO a teren nie został jeszcze rozminowany.

Intensywność procesu spalania oraz kierunek wiatru stwarzał realne zagrożenie dla pobliskiego lasu, w związku, z czym w pierwszej fazie akcji prowadzono działania w obronie celem, których było uniemożliwienie przedostania się pożaru na obszary leśne.

W miarę przybywania kolejnych sił i środków wprowadzano kolejne prądy wody i zorganizowano zaopatrzenie wodne z oddalonego o około 3 kilometry akwenu.

W związku z zagrożeniem ze strony niewybuchów, na pogorzelisko nie wprowadzono ratowników a działania gaśnicze prowadzono na obwodzie pożaru, który wyznaczały drogi czołgowe i pasy przeciwpożarowe.

Przybyłe na miejsce zdarzenia ciągniki Zakładów Usług Leśnych oborały teren pożaru uniemożliwiając rozprzestrzenienie się ognia w inne regiony poligonu drawskiego.

Śmigłowiec zadysponowany przez Lasy Państwowe wykonał około 30 zrzutów w regionie zagrożenia niewybuchami.

W wyniku pożaru spaleniu uległo ok. 25 hektarów traw i wrzosowisk a podjęte działania gaśnicze uniemożliwiły rozwój pożaru na obszary leśne.

W działaniach gaśniczych udział brało 10 zastępów straży pożarnej.

 


Text i foto: st. kpt. Andrzej PodolakGaleria zdjęć:

:: Copyright (c) 2008-2019 :: Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Szczecinie :: projekt i wykonanie: Paweł Pacała :: powered by: ppPORTAL ::