MOJA NIEPODLEGŁA8 lipca, Barlinek odwiedził konwój #mojaniepodległa, który od czerwca przemierza przez województwo zachodniopomorskie. Akcja, którą przygotował Instytut Pamięci Narodowej, ma zachęcić Polaków do wspólnego świętowania setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Ten rodzinno-edukacyjnym festyn, odbył się na Rynku Miejskim. Jego najważniejszą częścią była wystawa plenerowa „Ojcowie Niepodległości”, która miała przybliżyć sylwetki Polaków, którzy w walce o niepodległość, odegrali kluczową rolę. Największym powodzeniem cieszyły się pokazy sprzętu wojskowego, policyjnego, strażackiego oraz służby więziennej. Żołnierze zaprezentowali przeciwlotniczy zestaw artyleryjski ZU-23-2K 23 mm i kołowy transporter opancerzony 8x8 „Rosomak”.

Do wejścia do środka pojazdów wojskowych ustawiały się długie kolejki. Korzystały z tego zarówno dzieci jak i ich rodzice. Służba Więzienna z Zakładu Karnego w Gorzowie Wielkopolski, oprócz wystawy, przygotowała krótkie pokazy obezwładniania agresywnego więźnia. Strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Myśliborzu przygotowali pokaz samochodów i quada, uczyli pierwszej pomocy przy użyciu urządzenia do resuscytacji AED, a także zorganizowali mini konkurs dla dzieci, w którym mogły do woli „lać wodę”.

Policjanci z Komisariatu Policji w Barlinku i Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie przygotowali symulator jazdy motocyklem, alkogogle i narkogogle, pokaz samochodów, uczyli pierwszej pomocy, a najmłodsi mogli sobie robić zdjęcia z „Gryfusiem”. W namiocie policjantów można był także oznakować rower i trzeba przyznać, że ta akcja bardzo spodobała się mieszkańcom miasta. Wielu z nich, widząc że jest taka możliwość, wróciło do domów po swoje jednoślady i przyszło je oznakować.

Nie zabrakło stoiska Nadleśnictwa Barlinek, gdzie na dzieci czekały konkursy z nagrodami. Odwiedzający w tym dniu Rynek Miejski mogli także otrzymać torbę bawełnianą z podobizną „Ojca Niepodległości”, przypinkę, sprawdzić swoją wiedzę historyczną w quizie, wymienić monetę na okolicznościowe 5 zł, upamiętniające 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Festyn „#mojaniepodległa” zorganizował Instytut Pamięci Narodowej.

Opracowanie i zdjęcia: Barlinek24Galeria zdjęć:

:: Copyright (c) 2008-2019 :: Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Szczecinie :: projekt i wykonanie: Paweł Pacała :: powered by: ppPORTAL ::