Wystawa fotograficzna „Polska solidarna w Europie. Polscy strażacy w Szwecji”12 lutego 2019 roku Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Joachim Brudziński otworzył w siedzibie Parlamentu Europejskiego w Strasburgu wystawę fotograficzną „Polska solidarna w Europie. Polscy strażacy w Szwecji”.

Wystawa poświęcona jest działaniom ratowniczym polskich strażaków, którzy w ubiegłym roku przez czternaście dni pomagali Szwedom w walce z pożarami lasów.

Do walki z żywiołem w Szwecji nasz kraj wysłał dwa moduły gaśnicze wyspecjalizowane w gaszeniu pożarów lasów. Była to odpowiedź na prośbę Szwecji wystosowaną w ramach systemu międzynarodowej pomocy ratowniczej (Europejskiego Mechanizmu Ochrony Ludności). Grupa 139 strażaków z 44 pojazdami ratowniczo-gaśniczymi  20 lipca 2018 r. udała się do Szwecji z pomocą w gaszeniu pożarów. Szwedzkich ratowników wspierali strażacy z województw: zachodniopomorskiego, wielkopolskiego, lubuskiego i mazowieckiego.

„Takimi akcjami, jak misja polskich strażaków w Szwecji, pokazujemy, że można na nas liczyć i jesteśmy wiarygodni. Ta wystawa jest dowodem tej wiarygodności” powiedział minister Joachim Brudziński w trakcie otwarcia wystawy. Podczas uroczystości otwarcia wystawy w siedzibie Parlamentu Europejskiego obecna była grupa polskich strażaków w składzie: mł. bryg. Tomasz Grelak, st. ogn. Łukasz Wojdyło, st. sekc. Artur Orłowski, st. sekc. Cezary Tumasz, mł. bryg. Sławomir Brandt, kpt. Michał Kucierski, mł. kpt. Tomasz Kubiak oraz st. kpt. Grzegorz Borowiec. Przedstawił on na forum Parlamentu Europejskiego przebieg polskiej misji ratowniczej.

Polscy strażacy uczestniczący w misji ratowniczej są także autorami większości fotografii. Wystawa „Polska solidarna w Europie. Polscy strażacy w Szwecji” przedstawia przebieg wyjazdu oraz prowadzenie działań ratowniczych strażaków Państwowej Straży Pożarnej w Szwecji.

Opracowanie: kpt. Krzysztof Batorski, Gabinet Komendanta Głównego
Zdjęcia: MSWiA, mł. kpt. Tomasz Kubiak


Galeria zdjęć:

:: Copyright (c) 2008-2020 :: Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Szczecinie :: projekt i wykonanie: Paweł Pacała :: powered by: ppPORTAL ::