Niebezpieczne szamba 

„Niebezpieczne szamba”
 
 
W ciągu ostatnich kilku lat na terenie kraju odnotowano bardzo niebezpieczne zdarzenia mające związek z obsługą lub czyszczeniem szamb. Wiele osób nieświadomych zagrożenia jakie na nie czyha wewnątrz tych zbiorników, wchodziło do ich wnętrza bez żadnego zabezpieczenia dróg oddechowych, przyczyniając się do własnej śmierci lub osób bliskich niosących pomoc. Atmosfera wewnątrz szamba jest skrajnie niekorzystna dla człowieka gdyż zawiera duże ilości siarkowodoru.
 
 
Siarkowodór
 
Siarkowodór to gaz cięższy od powietrza, o zapachu zgniłych jaj. Poza przemysłem, zatrucia mogą mieć miejsce w szambach, kanałach, dołach kloacznych, starych, nie używanych i zanieczyszczonych studniach, gdzie siarkowodór wytwarza się podczas gnicia ciał organicznych.
 
Objawy zatrucia

Działanie ogólne polega na porażeniu układu oddechowego (w dużych stężeniach dochodzi do natychmiastowego zatrzymania oddechu ). W dużych stężeniach wskutek porażenia węchu brak ostrzegawczego sygnału, jakim jest przykra woń siarkowodoru. Przy małych stężeniach powstaje najpierw podrażnienie spojówek i rogówki oczu, objawy kataru i nieżytu nosa oraz kaszel, mdłości, ślinienie, ból głowyprzyspieszenie tętna; po dłużej trwającym narażeniu może wystąpić obrzęk płuc.
 
 
Pierwsza pomoc przedmedyczna

Wyniesienie człowieka z atmosfery skażonej (jeśli istnieje taka możliwość !! w bezpieczny sposób dla ratownika) zabezpieczenie podstawowych czynności życiowych; podanie tlenu jeśli to możliwe; usunięcie skażonej odzieży; zmycie skażonej skóry obfitą ilością wody; przemycie spojówek wodą; zapewnienie ciepła i spokoju.
 

Uwaga!
 
Ratujący nie powinien wchodzić do pomieszczenia zawierającego siarkowodór bez zabezpieczenia (przynajmniej lina zabezpieczająca, umożliwiająca wyciągnięcie w razie utraty przytomności przez świadków zdarzenia), szybkie wezwanie jednostek Państwowej Straży Pożarnej wyposażonych w niezbędny sprzęt do akcji z substancjami drażniącymi.  


:: Copyright (c) 2008-2021 :: Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Szczecinie :: projekt i wykonanie: PaweÅ‚ PacaÅ‚a :: powered by: ppPORTAL ::